Vad vi menar med ”drivefulness”
och hur vi vill göra skillnad i fälg-branschen:
 

När design, funktion och service samspelar i perfekt balans så händer något väldigt speciellt hos de flesta som får uppleva det. 
På OCL Brorssons kallar vi det för ”drivefulness”; en  liten lek med begreppet ”mindfulness”, som enkelt kan beskrivas som att uppnå en högre nivå av medvetande och närvaro, vilket i sin tur ger balans och harmoni i tillvaron.


Parallellerna är slående mellan teorin bakom ”mindfulness” och vårt sätt att driva verksamheten. Målet för oss är att göra skillnad genom att uppmärksamma viktiga detaljer och ha full närvaro i nuet. Men det är inte vi själva som står i fokus för våra ansträngningar, utan vår kund. Det är du som ska känna harmoni i kontakterna med OCL Brorssons och uppleva hur stor skillnaden mellan oss och andra leverantörer faktiskt blir när du lägger samman alla olika delar till en helhet.

DESIGN SOM GÖR SKILLNAD.
Precis som i bilbranschen så skiftar modet också när det gäller fälgar och fälgdesign. På OCL Brorssons har vi ständigt koll på vilka trender och modeinriktningar som gäller och vad som kommer att efterfrågas i morgon av dina kunder. Vår egen designavdelning hämtar regelbundet intryck och inspiration från såväl de europeiska, de amerikanska samt de asiatiska marknaderna och har ständigt örat mot marken.

Som både designer och producent av fälgar blir vi också oslagbart snabba från designidé till produktion och vidare till leverans. Med andra ord; det är på OCL Brorssons du hittar nyheterna först.

SERVICE SOM GÖR SKILLNAD.
Service är som begrepp ofta slentrianmässigt använt och har i vissa sammanhang blivit urvattnat. Det kommer dock aldrig att hända hos OCL Brorssons. En hög servicenivå har varit vårt framgångsrecept i flera decennier och vi tänker fortsätta på den vägen.
Vi menar allvar när vi pratar om personlig service. Vi försöker ständigt att göra det där lilla extra för att du som kund ska känna att du får bättre service än du hade förväntat dig. Och det gäller alla steg i våra kundrelationer, från första kontakt via webb eller telefon, till beställning, leveranser och support.

Att lyckas överträffa dina förväntningar gång efter annan handlar så klart först och främst om att ha skickliga medarbetare med rätt attityd. Det handlar också om att varje medarbetare kan vara trygg med att ta egna initiativ och fatta snabba beslut i knepiga situationer, särskilt när du behöver ge raka besked i din tur, till din kund.

Service handlar även om tillgänglighet; helst ska du som återförsäljare kunna få full service dygnet runt. Därför satsar vi ständigt mer på vår webbshop, där du själv kan hantera i princip allt som har med din fälgorder att göra – enkelt, direkt och bekvämt.

KVALITÉ SOM GÖR SKILLNAD.
Hos OCL Brorssons kombineras designkänsla med noggrannhet i vår egen produktion. Stil och elegans parat med precision och kontroll, alltså. Det är därför vi utan att tveka kan sätta etiketten ”kvalitetsfälgar” på hela vårt program.

Men för oss handlar kvalitets-begreppet också om att kunna ge raka besked till kund och att snabbt hitta lösningar och åtgärder när något gått fel; att ha ordning och reda på lager och i leveranser; att ständigt sträva efter att höja vår egen kunskap och att vilja dela med sig av den kunskapen till våra kunder.

UPPLEV MED EGNA SINNEN.
Nu är det ju så med samtliga våra värdeord – ”Design”, ”Kvalité” och ”Service” – att de är begrepp som inte helt och fullt låter sig beskrivas i text eller ord, utan egentligen bara kan upplevas som känslor.

Så varmt välkommen att bilda dig en egen uppfattning.

Vi är redo att överträffa dina förväntningar.
OCL Brorssons 2018 - Design Kvalitet Service

OCL Brorssons - showroom
 
PERSONAL
Richard Lundqvist s  Richard Lundqvist
VD


R.Lundqvist@oclbrorssons.se
 
  Curt Lundqvist
Styrelse / Senior Advisor


C.Lundqvist@oclbrorssons.se
 
Inga-Lill Lundqvist
Marknad / administration


I.Lundqvist@oclbrorssons.se
                                
Fredrik Kreem s Fredrik Kreem
Marknadsföring / IT 


F.Kreem@oclbrorssons.se
 
Peter Norlin s
Peter Norlin
Försäljningschef


P.Norlin@oclbrorssons.se
 
Marcus Danielsson s Marcus Danielsson
Inköp / produkt / ansvarig säljpersonal


m.danielsson@oclbrorssons.se
 
Johan Sabel s Johan Sabel
Säljare/Resande säljare norra Sverige och södra Sthlm. Mer info


J.Sabel@oclbrorssons.se
 
P„r Salkert s Pär Salkert
Säljare/Resande säljare mellansverige och norra Sthlm. Mer info


p.salkert@oclbrorssons.se
 
Thomas Hedberg s Thomas Hedberg
Säljare/Resande säljare västra Sverige. Mer info


t.hedberg@oclbrorssons.se
 
Johan Larsson s Johan Larsson
Säljare/Resande säljare södra Sverige. Mer info


j.larsson@oclbrorssons.se
 
Johan Sandberg s Johan Sandberg
Säljare


J.Sandberg@oclbrorssons.se
 
Sofie Truedsson Sofie Truedsson
Säljare


S.Truedsson@oclbrorssons.se
 
Emil L”fgren s Emil Löfgren 
Säljare


E.Lofgren@oclbrorssons.se
 
Patrik BlomAndersson s Patrik Blom Andersson
Administrativt säljstöd


P.BlomAndersson@oclbrorssons.se
 
Monika Brolin Monika Brolin
Ekonomichef 


M.Brolin@oclbrorssons.se
 
Elin Pilevång Elin Pilevång
Ekonomiassistent


E.pilevang@oclbrorssons.se
 
Lovisa Hemmingberg Lovisa Hemmingberg
Reception


L.Hemmingberg@oclbrorssons.se
 
Fredrik Fors s Fredrik Fors
Lagerchef


F.Fors@oclbrorssons.se
 
Peter Norrbom s Peter Norrbom
Lager
 
Daniel Lyrehag s Daniel Lyrehag
Lager
 
Joakim Fredriksson
Joakim Fredriksson 
Lager
 
Marcus Gezici s
Marcus Gezici
Lager
 
Pontus Rydholm Pontus Rydholm
Lager

 
Riad Karabas Riad Karabas
Lager
 
Anders Ranbo
Workshop


Workshop@oclbrorssons.se
 



 
Bilder på OCL Brorssons showroom
OCL Brorssons showroom 01s OCL Brorssons showroom 02s OCL Brorssons showroom 03s OCL Brorssons showroom 04s
OCL Brorssons showroom 05s OCL Brorssons showroom 06s OCL Brorssons showroom 07s OCL Brorssons showroom 08s
OCL Brorssons showroom 09s
OCL Brorssons showroom 10s
OCL Brorssons showroom 11s
OCL Brorssons showroom 12s
OCL Brorssons showroom 13s
OCL Brorssons showroom 14s
OCL Brorssons showroom 15s
OCL Brorssons showroom 16s


 
Bilder på OCL Brorssons lokaler
OCL Brorssons - Fälgspecialisten - Norrköping 01 OCL Brorssons - Fälgspecialisten - Norrköping 02 OCL Brorssons - Fälgspecialisten - Norrköping 03 OCL Brorssons - Fälgspecialisten - Norrköping 04
OCL Brorssons - Fälgspecialisten - Norrköping 05 OCL Brorssons - Fälgspecialisten - Norrköping 06 OCL Brorssons - Fälgspecialisten - Norrköping 07 OCL Brorssons - Fälgspecialisten - Norrköping 08


 
Bilder på OCL Brorssons lager
lager 001
lager 002
lager 003
lager 004
lager 014
lager 015
lager 011
lager 013